Opinions

Long-Term Bets in Turkish Politics

Long-Term Bets in Turkish Politics

May 21, 2024
by Haşim Tekineş, published on 21 May 2024
While the post-election balance of power has significantly increased the stakes for both the AKP and the opposition, Turkish politics has, at least for now, entered a period of détente and dialogue rather than a new spiral of political tension. But make no mistake, this is not a return to democracy and normalcy in Turkey.
Mısır’ın Ekonomisinde Bahar Havası Ne Kadar Devam Edecek?

Mısır’ın Ekonomisinde Bahar Havası Ne Kadar Devam Edecek?

May 13, 2024
Mısır ekonomisi önemli zorluklarla karşı karşıya bulunuyor. Özellikle 7 Ekim’de başlayan Gazze’deki savaş sonrası, turizm gelirleri ve Süveyş Kanalı geçiş gelirleri gibi geleneksel döviz kaynakları sekteye uğradı. Diğer taraftan Mısır’a gelen dış yardımlarda da ciddi bir azalış söz konusuydu. Son yıllarda üst üste yaşanan devalüasyonlar enflasyonu artırdı ve halkın alım gücü iyice düştü. Bununla birlikte, uluslararası kuruluşlarla yapılan anlaşmalar ve dış yardımlar Mısır'ın ekonomik krizle mücadelesini kolaylaştırabilir. Bu bağlamda, Mısır’ın son aylarda farklı kanallardan 57 milyar dolarlık dış kaynak çekmeyi başarmış olması ülkeye bir nebze nefes aldırdı. Ne var ki, yapısal reformlar yapılmadığı takdirde ülkedeki bu bahar havasının ne kadar devam edeceği belli değil.
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2023 Yılına İlişkin Türkiye İnsan Hakları Uygulamaları Raporunda Öne Çıkan Hususlar

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2023 Yılına İlişkin Türkiye İnsan Hakları Uygulamaları Raporunda Öne Çıkan Hususlar

April 29, 2024
by instituDE, published on 29 April 2024
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2023 yılına ilişkin Türkiye İnsan Hakları Uygulamaları Raporunda öne çıkan hususlar
No Breakthrough in Iraq but Insights for Turkey’s Upcoming Summer Offensive

No Breakthrough in Iraq but Insights for Turkey’s Upcoming Summer Offensive

April 26, 2024
by Mustafa Enes Esen published on 26 April 2024
President Erdoğan's long-anticipated visit to Iraq unfolded on Monday, where he was warmly welcomed by Iraqi President of Republic Abdul Latif Rashid and Prime Minister Sudani in Baghdad. The visit culminated in the signing of 26 memoranda of understanding in various fields including energy, trade, water management, security cooperation, military training, and agriculture. Later on the same day, he also paid a visit to the Kurdistan Regional Government (KRG) in Erbil.
Sudan’da İç Savaşın Yıldönümünde Devam Edegelen Yıkım

Sudan’da İç Savaşın Yıldönümünde Devam Edegelen Yıkım

April 21, 2024
by Fatih Cangür, published on 21 April 2024
Sudan’ın başkenti Hartum'da 15 Nisan 2023 tarihinde General Abdülfettah el-Burhan liderliğindeki Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) ile 'Hemedti' olarak bilinen Muhammed Hamdan Dagalo liderliğindeki paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında başlayan güç mücadelesi ülke çapında bir çatışmaya dönüştü. Ne var ki, Sudan’da milyonlarca kişinin açlıkla sınandığı bu iç savaş yeterli ilgi görmüyor. Bir yanda, Doğu Avrupa’da Ukrayna-Rusya arasında savaş, diğer tarafta Ortadoğu’da İsrail-Hamas arasındaki çatışmalar ve İran-İsrail arasında alevlenen gerilim dünya kamuoyunun ilgisini söz konusu iki bölgeye çekmiş durumda. Hem General Abdülfettah el-Burhan Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) hem de Hemedti liderliğindeki paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) uluslararası kamuoyunun Sudan üzerinde şu ana kadarki ilgisizliğinden memnun gibi görünüyorlar. Her iki güç de Sudan’da kontrolü ele almak için birbirleriyle amansızca mücadele ediyor.
Turkey Is In The Critical Junction: Modernize Customs Union With Rule of Law or Else

Turkey Is In The Critical Junction: Modernize Customs Union With Rule of Law or Else

April 19, 2024
by Mehmet Demirbaş, published on 19 April 2024
On April 17, 2024, the Dutch parliament made a significant decision concerning Turkey. It urged the Dutch government to condition negotiations aimed at modernizing the customs union agreement between Turkey and the European Union. This resolution was prompted by Turkey's failure to adhere to the rulings of the European Court of Human Rights regarding Osman Kavala, Selahattin Demirtaş and others.
Avrupa Birliği’nin Göç ve İlticaya Dair Yürürlüğe Girecek Yeni Paktı

Avrupa Birliği’nin Göç ve İlticaya Dair Yürürlüğe Girecek Yeni Paktı

April 8, 2024
by Mehmet Bozkaya, published on 8 April 2024
Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre 2014’ten bu yana Avrupa’ya ulaşmaya çabalarken yaşamını yitiren veya kaybolanların sayısı 29 bini geçmiş bulunuyor. Bu kayıpların ve Avrupa Birliği (AB)’nin 2015 yılında karşılaştığı göçmen krizinin bir neticesi olarak, AB’nin yeni iltica ve göç reformu düzenlemesi 2020 Eylül’de önerildi. Yasa paketinin Haziran 2024’te yapılacak AB Parlamento seçimlerinden evvel, Nisan 2024’te kabul edilmesi öngörülmektedir.
İsrail'in İran Büyükelçiliğine Saldırısı ve Olası Misillemeler

İsrail'in İran Büyükelçiliğine Saldırısı ve Olası Misillemeler

April 4, 2024
İsrail ordusu 1 Nisan Pazartesi günü Suriye’nin başkenti Şam’daki İran Büyükelçiliği yerleşkesini vurarak aralarında Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ile Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi’nin de bulunduğu 13 kişiyi öldürdü. Basında çıkan haberlerden Büyükelçilik binasının bitişiğindeki muhtemelen askeri ataşelik olarak kullanılan bir binanın saat 17:00 civarında hedef alındığı anlaşılıyor. İsrail’in doğrudan İran Büyükelçiliğini hedef almakla ciddi bir eşiği aştığını vurgulamak gerekiyor.
Erdogan at Crossroads Once More

Erdogan at Crossroads Once More

April 1, 2024
Erdogan at Crossroads Once More Turkey's local elections on March 31st surprisingly saved Turkey's opposition from obsolescence and restored its credibility, severely damaged after last year's disappointing presidential elections. For the first time in two decades, the AKP found itself in the second position in an election. Moreover, the CHP's re-elected mayor of Istanbul, Imamoğlu, proved his political skills as a charismatic leader capable of challenging President Erdoğan. Meanwhile, the AKP and its Islamist and nationalist allies have clearly lost votes, signaling discontent among Erdoğan's base. This new reality of Turkish politics leaves Erdoğan with two alternative paths: one that aims to save the economy and thus remove one of the root causes of discontent, or a more authoritarian one that seeks to curb dissent through more oppression. Both paths have their own risks and opportunities for Erdoğan.
Senegal’de Gecikmeli Gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Senegal’de Gecikmeli Gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

March 30, 2024
Senegal'de 25 Şubat'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri, görev süresi Nisan ayında dolacak olan Cumhurbaşkanı Macky Sall tarafından 3 Şubat’ta tartışmalı bir şekilde iptal edilmişti. Sall’in o tarihte yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanı adaylarının nihai listesi üzerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle seçimlerin ileri bir tarihe ertelendiğini duyurmuştu. Muhalefet ise söz konusu kararı anayasa darbesi olarak nitelendirmiş ve akabinde ülkede patlak veren gösterilerde onlarca Senegalli hayatını kaybetmişti.
BM Kararıyla Gazze’de Ateşkes Sağlanır Mı?

BM Kararıyla Gazze’de Ateşkes Sağlanır Mı?

March 26, 2024
by Enes Esen, published on 26 March 2024
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 25 Mart’ta Gazze’de Ramazan ayı boyunca geçerli olmak üzere acilen ateşkes sağlanmasına yönelik bir tasarıyı kabul etti. Böylelikle BM’nin icra organı olan Güvenlik Konseyi savaşın başladığı 7 Ekim gününden beri ilk kez ateşkes çağrısı yapabilmiş oldu. Ateşkes tasarısına 14 ülke evet oyu verirken, ABD’de veto yetkisini kullanmayarak çekimser kaldı.
Ecevit’s Last Words: Turkey’s Strategic Autonomy

Ecevit’s Last Words: Turkey’s Strategic Autonomy

March 25, 2024
by Haşim Tekineş, published on 25 March 2024
Ecevit’s memories is useful to understand contemporary CHP’s support for Erdogan’s military operations in Syria and Iraq or anti-American stance. It shows that strategic autonomy in foreign policy, military expansionism, and transactionalism in Turkish-American relations have an appeal across ideologies in Turkey’s political landscape.