Analyses

MISIR SEÇİMLERİ  VE MISIR'IN YAKIN TARİHİNİN ANALİZİ

MISIR SEÇİMLERİ VE MISIR'IN YAKIN TARİHİNİN ANALİZİ

January 4, 2024
by Fatih Cangür, published on 4 January 2024
İsrail-Hamas çatışmasının gölgesinde 10-12 Aralık 2023 tarihinde düzenlenen Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminde ülkenin mevcut lideri Abdulfettah el-Sisi, oyların yüzde 89,6'sını alarak üçüncü kez Başkan seçildi. Böylelikle Sisi karşısındaki zayıf adayların arasından kolayca sıyrılarak 2030’a kadar Başkanlık görevini garantilemiş oldu.
AB’nin Yumuşak Karnı: Mülteci Konusu

AB’nin Yumuşak Karnı: Mülteci Konusu

June 20, 2023
by Enes Esen, published on 20 June 2023
Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında yıllardır devam eden müzakerelerin sonunda yeni bir iltica ve göç sistemi konusunda Haziran ayında nitelikli çoğunlukla bir anlaşma sağlandı. Önümüzdeki sene Haziran ayında yapılacak AB milletvekili seçimleri öncesinde AB Parlamentosu ve Komisyon arasındaki görüşmelerin tamamlanması ve bahse konu anlaşmanın yürürlüğe girmesi bekleniyor. Anlaşma incelendiğinde esas hedefin caydırıcılığın arttırılarak kaçak göçmenlerin AB dışında tutulmasının sağlanması olduğu görülüyor.
Evolution of Erdoğan's Victory Speeches From 2002 To 2023

Evolution of Erdoğan's Victory Speeches From 2002 To 2023

May 30, 2023
by Haşim Tekineş, published on 30 May 2023
Evolution of Erdoğan's Victory Speeches From 2002 to 2023
Seçim Sonucunu Tanımayan Dünya Liderleri ve Sonrası

Seçim Sonucunu Tanımayan Dünya Liderleri ve Sonrası

May 8, 2023
by instituDE, published on 8 May 2023
Seçim gecesi neler yaşanabileceğine dair ipuçlarını görmek amacıyla dünyanın her kıtasından bazı örneklerle seçime hile karıştıran, kaybettiği halde görevi bırakmamak için direnen liderlerin ülkelerinde ne gibi sorunlara yol açtığını, sürecin nasıl işlediğini ve nasıl sonuçlandığını kısaca ele almak istiyoruz.
Die Herausforderung des Wiedereinstiegs für weibliche Häftlinge

Die Herausforderung des Wiedereinstiegs für weibliche Häftlinge

April 12, 2023
by Emirhan Darcan, published on 12 April 2023
In den letzten Jahrzehnten hat das Interesse an der Untersuchung der Wiedereingliederung von Gefangenen, der Bewährungshilfe und der Auswirkungen der Inhaftierung auf das Gemeinschaftsleben zugenommen. In den intellektuellen und politischen Diskussionen wurden jedoch die besonderen Herausforderungen, mit denen inhaftierte Frauen bei ihrer Rückkehr in die Gesellschaft konfrontiert sind, nicht berücksichtigt. Das fehlende Wissen über das Geschlecht als wichtige Variable bei der Wiedereingliederung hat Interventionsinitiativen erheblich eingeschränkt. Ziel dieser Literaturübersicht ist es, einen allgemeinen Überblick über den Stand der Forschung zum Wiedereintritt von weiblichen Häftlingen zu geben.
THE PROLIFERATION OF BAYRAKTAR TB2 DRONES AND THEIR RISKS

THE PROLIFERATION OF BAYRAKTAR TB2 DRONES AND THEIR RISKS

April 7, 2023
by Enes Esen, Engin Büker and Yüksel Akkale, published on 7 April 2023
Turkish armed drones, in particular, have become one of the most sought-after UAVs in recent years. The medium-altitude long-endurance (MALE) UAV Bayraktar TB2 drone, one of many produced by the Turkish arms industry, has been exported to 24 countries. Although the Turkish government has not publicly stated where Turkish armed drones have been exported, the list reportedly includes Qatar, Libya, Ukraine, Azerbaijan, Turkmenistan, Morocco, Ethiopia, Kyrgyzstan, Somalia, Pakistan, Djibouti, Burkina Faso, Rwanda, Togo, Niger, Nigeria, Polonia, Romania, Algeria, Iraq, the United Arab Emirates, Bangladesh, Tajikistan, and Senegal.
LinkedIn, Girişimcilik ve Sermayeleşen İnsan

LinkedIn, Girişimcilik ve Sermayeleşen İnsan

January 12, 2023
by Muhammed Sevim, 12 January 2023
Girişimcilik ve meritokrasi açısından benzer bir analizi iş aramak, profesyonel ilişkilerimizi geliştirmek, kariyer oluşturmak ve mesleki ilgi alanlarında paylaşımlarda bulunmak için kullandığımız LinkedIn platformu üzerinden daha geniş bir kitle için yapabiliriz. LinkedIn, kariyer odaklı kullanılan bir sosyal medya platformu olmasına rağmen, 2022 Ağustos ayı verilerine göre 200 ülkede 850 milyondan fazla üyeye sahip. Her hafta 45 milyon insan platform üzerinden iş ararken her ay 200 milyondan fazla iş başvurusu yine platform üzerinden yapılıyor.
TAYVAN MESELESİ

TAYVAN MESELESİ

August 24, 2022
by Tolga Güneş, published on 24 August 2022
Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ilk gününden itibaren uluslararası gündemi takip edenlerin hep aklında şu soru vardı; “Peki bu durum Çin'i, Tayvan’ı işgal etmesi konusunda cesaretlendirir mi?” Aradan geçen altı aylık sürede, Çin’in Tayvan’a yönelik askeri tacizleri ve kıta sahanlığı ihlalleri sürekli devam etti. Bir çok uzmana göre, Çin ablukası, daha fazla füze saldırısı veya istila olasılığı her geçen yıl artıyor.
GÜNÜMÜZ İDOLLERİ VE YENİ NESİL GİRİŞİMCİLİK

GÜNÜMÜZ İDOLLERİ VE YENİ NESİL GİRİŞİMCİLİK

August 12, 2022
by Muhammed Sevim, published on 12 August 2022
Bireyselliğe aşırı derecede vurgu yapan günümüz kapitalizmi, başarı hikayeleri üzerinden lanse edilen “ben başardım” ve “kendi kaderimin yazarıyım” düşüncesiyle gelişiyor. Haliyle başarı gibi başarısızlığın kaynağı da doğrudan bireyin kendisi oluyor. Analizimizde örneklendirildiği gibi, karşılaştığınız zorluklar ancak bunu bir başarı hikayesine dönüştürebilirseniz, kendi reklamınızı yapabilir ve markanızı oluşturabilirseniz bir değer ifade ediyor.
The Reinvention of Territory, Remote Control and Shifting Borders

The Reinvention of Territory, Remote Control and Shifting Borders

July 7, 2022
by Muhammed Sevim, published on 7 July 2022
Due to the importance of borders as defining feature for statehood, states deploy measures and infrastructure to secure their borders and manage cross-border movements. To this end, governments resort not only to physical barriers but also to mechanisms such as visa requirements, consulates, and airline officers. They also benefit from digital technologies and “smart borders.” They even need the engagement of third countries to control the mobility and security of their borders.15 Following these developments, this paper aims to examine how the concept of the border has been transformed and discuss how states respond to the challenges posed by increased mobility.
Büyük Güçlerin Kapışmasında Hayatta Kalmak

Büyük Güçlerin Kapışmasında Hayatta Kalmak

March 17, 2022
by Haşim Tekineş, published on 17 March 2022
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali büyük güçler arasında son yıllarda artan rekabetin nerelere varabileceğini çok açık bir şekilde herkese göstermiş oldu. Y kuşağının tarih kitaplarından okuduğu felaket senaryolarının günümüzde de pekâlâ yaşanabileceğini görmüş olduk.
A Foreign Ministry without Ears, Tongues and Eyes

A Foreign Ministry without Ears, Tongues and Eyes

January 17, 2022
by Ömer Güler, published on 17 January 2022
The adventurist foreign policy of President Erdoğan has long been criticized by the pundits. No doubt that his reckless and unpredictable character has plunged Turkey deeper into many foreign policy crises. However, putting all the blame on Erdoğan for the epic failure in Turkish foreign policy is misleading. One must investigate the structural and long-lasting problems of the Turkish Foreign Ministry to better understand the reasons of this failure.
‘ÜSTÜNLER’İN ÖFKESİ'

‘ÜSTÜNLER’İN ÖFKESİ'

December 20, 2021
by Muhammed Sevim, published on 20 December 2021
Türkiye’de Kemalist ve/veya Ulusalcı olarak tanımlanan ve kendilerini ülkenin kurucusu ve yegane sahibi olarak nitelendiren insanlar, bugüne kadar yapageldikleri Batılılaşma vurgusuna rağmen demokrasi, insan hakları, hukuk devleti ve eşitlik gibi kavramları bir türlü içselleştiremediler ve bunlara yönelik diğer gruplardan gelen talepleri de görmezden geldiler.
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA 2010 SONRASI NELER YAŞANDI?

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA 2010 SONRASI NELER YAŞANDI?

October 27, 2021
by Bahadır Gülle, published on 27 October 2021
Dışişleri Bakanlığı, 15 Temmuz’un ardından en yüksek oranda tasfiyenin yaşandığı kurumlardan biri oldu. Kariyer diplomatların yaklaşık dörtte biri ihraç edildi. İhraç edilenlerin çok büyük kısmı 2010 yılından sonra bakanlığa giren genç diplomatlardan oluşuyordu. 2010 gerçekten de Dışişleri’nin kurumsal yapısında köklü bir dönüşüm olarak nitelenebilecek önemli değişikliklerin yaşandığı bir yıl olmuştur. Dışişleri’nin yakın geçmişini anlayabilmek için bu değişiklikleri ve sonuçlarını anlamak kilit öneme sahiptir.
The EU-Turkey Statement and the Evaluation of the Refugee “Deal”

The EU-Turkey Statement and the Evaluation of the Refugee “Deal”

September 9, 2021
by Muhammed Sevim, published on September 9, 2021
Along with the “Arab Spring” that broke out at the end of 2010 and the escalation of the civil war in Syria after 2011, the countries in the region, notably Turkey, and Europe faced an unprecedented influx of migration, resulting in a refugee crisis in the EU in 2015.
The Rapprochement Between Turkey and Egypt: The Reasons and Possible Outcomes

The Rapprochement Between Turkey and Egypt: The Reasons and Possible Outcomes

April 25, 2021
by Mustafa Enes Esen, published on 25 April, 2021
The rapprochement efforts between Turkey and Egypt are not just important for these two countries. They have also imminent consequences for Libya and the Brotherhood. An agreement between Turkey and Egypt would boost the chances of the viability of Libya’s unity government.
The Legitimacy Issue in Turkey’s Military Interventions in Syria and Libya

The Legitimacy Issue in Turkey’s Military Interventions in Syria and Libya

February 17, 2021
by Mustafa Enes Esen, published on 17 February 2021
To justify its military operations in Syria, Turkey has referred to self-defense and counterterrorism, and vaguely invoked humanitarian intervention and responsibility to protect civilians. In Libya, however, Turkey invoked UN resolutions and bilateral security agreements for its operations.