Videos

Oy Çalma Organizasyonu Mu Var?

May 4, 2023
by Yasir Gökçe, published on 4 May 2023
Siber güvenlik uzmanı Dr. Yasir Gokce katıldığı programda #14Mayıs seçimleri kapsamında resmi kurumların kullandığı yazılımların güvenliğini ve seçim sonuçlarına siber müdahale riskini anlattı.

Dijital Seçim Güvenliği

April 25, 2023
by Yasir Gökçe, published on 25 April 2023
#HukukGünlüğü'nde siber güvenlik ve bilgi güvenliği uzmanı Dr. Yasir Gökçe Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere ilişkin riskleri analiz ederek, seçim güvenliğini sağlamak için alınması gereken tüm dijital tedbirleri aşama aşama anlattı.

15 Mayıs Sabahı Devlet

April 13, 2023
by Ömer Güler, published on
instituDE üyesi ekonomist Omer Guler katıldığı programda 14 Mayıs seçimleri sonrası iktidar değişiminin yaşandığı ve yaşanmadığı durumlarda ekonomi politikasına ilişkin olası senaryoları anlattı.

Putin Tutuklanır mı?

March 26, 2023
by Yasir Gökçe, Hakan Kaplankaya, Harun R. Halisoğlu and Mehmet Bozkaya, published on 26 March 2023
Hukuk Günlüğü'nde Dr. Yasir Gökçe, Hakan Kaplankaya, Harun R. Halisoğlu ve Mehmet Bozkaya Uluslararası Ceza Mahkemesi(ICC)'nin Putin hakkında verdiği tutuklama kararını ve TurkeyTribunal tarafından yapılan, Türkiye'de işlenen insanlığa karşı suçlara ilişkin ICC başvurusunu ele aldılar.

Elon Musk'a Siber Tehdit

March 20, 2023
by Yasir Gökçe, published on 20 March 2023
instituDE Direktörü ve Bilgi Güvenliği Uzmanı Dr. Yasir Gökçe tüm dünyada siber güvenlik alanında yaşanan son gelişmeleri Mehmet Bozkaya'ya anlattı.

Zamane Diktatörleri: Diktatör Olsam Bana Diktatör Diyebilir Misin?

March 10, 2023
by instituDE, published on 10 March 2023
Yeni tip diktatörlüğün örneklerini, yöntemlerini ve özelliklerini merak ediyorsanız, yanıtlar bu programımızda!

Ukrayna: Savaşın Yeni Yüzü-2

February 24, 2023
by Ömer Güler, published on 24 February 2023
#BirAskerBirDiplomat programında Engin Büker ve Ömer Güler Ukrayna-Rusya savaşı çerçevesinde siper savaşlarını, sahada tankların kullanımını, stratejik ve taktik nükleer silah kullanılma olasılığını ve Wagner grubu gibi paralı asker gruplarının istihdamını ele aldılar.

AİHM'NE YAPILAN BAŞVURU HATALARI -2

February 22, 2023
by Hakan Kaplankaya, published on 22 February 2023
instituDE üyesi ve insan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya katıldığı programda AİHM'e yapılan başvurularda sıkça yapılan yanlışlıkları ve çözüm yollarını anlattı.

AİHM'NE YAPILAN BAŞVURU HATALARI -1

February 19, 2023
by Hakan Kaplankaya, published on
instituDE üyesi ve insan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya katıldığı programda AİHM'e yapılan başvurularda sıkça yapılan yanlışlıkları ve çözüm yollarını anlattı.

Seçimi Kaybetse Bile Dış Politikaya Erdoğanizm mi Hakim Olacak?

February 6, 2023
by Ömer Güler, Servet Akman and Haşim Tekineş, published on 6 February 2023
instituDE #DıştanBakış'ın yeni bölümünde Ömer Güler, Servet Akman ve Haşim Tekineş #6lıMasa'nın geçtiğimiz hafta açıkladığı 'Ortak Politikalar Mutabakat Metni' ışığında öngördüğü dış politika vizyonunu analiz ederek değerlendirdiler.

Rusya Siber Savaş Suçu Mu İşliyor?

February 1, 2023
By Yasir Gökçe and Mehmet Bozkaya, 1 February 2023
instituDE #HukukGünlüğü'nde siber güvenlik uzmanı Dr. Yasir Gökçe siber uzayda yaşanan güncel gelişmeleri, bilgi güvenliği ve veri mahremiyeti ihlallerini anlattı.

PushBack'lere Karşı Acil Tedbir Başvurusu

January 16, 2023
by Hakan Kaplankaya, published on 18 January 2023
instituDE üyesi ve insan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya #pushback'lerin uluslararası hukukta karşılığını, #nonrefoulement (geri gönderme yasağı) ilkesini ve geri göndermeye maruz kalma tehlikesi karşısındakilerin BM ve AİHM nezdinde yapabilecekleri acil tedbir başvurularını #HukukGünlüğü'nde anlattı.

AYM tahliyelerin kapısını mı açtı?

January 12, 2023
by Hakan Kaplankaya, published on 12 January 2023
İnsan hakları hukukçusu Av. Hakan Kaplanka'ya AİHM'in yakında duruşmasını yapacağı Yalçınkaya davası ile AYM'nin son günlerde verdiği göreve olumlu kararları değerlerndirdi.

Siber Uzayda Neler Oluyor?

January 10, 2023
by Yasir Gökçe, published on 10 January 2023
instituDE Direktörü ve siber güvenlik uzmanı Dr. Yasir Gökçe güncel olarak dünyada gerçekleşen veri ve bilgi güvenliği alanındaki gelişmeleri anlattı.

İsrail Türkiye Olacak Mı?

January 8, 2023
by Servet Akman and Ömer Güler, 8 January 2023
#DıştanBakış'ta Tel Aviv Büyükelçiliği'nde görev yapmış eski diplomat ve instituDE üyesi Servet Akman İsrail'de yapılan seçimler sonrasında kurulan yeni Netanyahu hükümetini, kurulan İsrail tarihinin en aşırı sağcı ve dinci koalisyonunu, ülkede yaşanan gelişmeleriö yeni hükümetin olası Filistin politikasını ve Türkiye-İsrail ilişkilerini Ömer Güler 'e anlattı.

Rusya için Son Tango! Yaptırımlar ve Etkileri

December 16, 2022
by Ömer Güler and Harun Güngör, published on 16 December 2022
instituDE üyeleri Ömer Güler ve Harun Güngör #EkonomiPolitik programında uluslararası ilişkiler ve ekonomi alanında yaptırım kavramını, yaptırımların başarılı olma kriterlerini ve Rusya'ya uygulanan yaptırımların etkilerini ele aldılar.

Alakuş Kararı: AYM Etkili Yargı Yolu Değil!

November 23, 2022
by Hakan Kaplankaya, published on 23 Novermber 2022
İnsan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya BM İnsan Hakları Komitesi'nin Alakuş kararınının detaylarını, ne anlama geldiğini, bu kararın nasıl kullanılabileceğini ve kimlerin BM İnsan Hakları Komitesi'ne başvurabileceğini #HukukGünlüğü'nde anlattı.

Rusya Ukrayna'da Neden Başarısız?

November 8, 2022
by Ömer Güler, published on 8 November 2022
#BirAskerBirDiplomat programında instituDE üyesi Alesta'dan Engin Büker'i konuk etti. Rusya'nın Ukrayna'da neden başarısız olduğunu ve bu savaştan çıkarılacak askeri ve teknik sonuçları konuştular.

Nefret Söylemi ve Gürkaynak Örneği

November 4, 2022
by Hüseyin Konuş, Ömer Güler, Servet Akman, Ali Dinçer and Mehmet Bozkaya, published on 4 November 2022
instituDE #DıştanBakış'ta Hüseyin Konuş, Ömer Güler, Servet Akman, Ali Dinçer ve Mehmet Bozkaya nefret söylemini tüm boyutlarını 'Gönenç Gürkaynak vakası' özelinde ele aldılar.

Seçimlere Doğru Türkiye'de Neler Oluyor?

October 28, 2022
by Hüseyin Konuş, Ömer Güler, Servet Akman and Ali Dinçer, published on 28 October 2022
#DıştanBakış'ta Hüseyin Konuş, Ömer Güler, Servet Akman ve Ali Dinçer AKP'nin 'Türkiye Yüzyılı' projesini, Kılıçdaroğlu'nun ABD ziyaretini, muhalefetin seçim hazırlıkları performansını, Metropol adlı şirketin KHK'lıların iadesine ilişkin anketinin sonuçlarını ve CHP'nin KHKlıları iade etme planını konuştular.

AİHM'in Taner Kılıç Kararı

October 21, 2022
by Hakan Kaplankaya, published on 21 October 2022
instituDE üyesi ve insan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya, AİHM'in 10 Ekim 2022'de kesinleşen Taner Kılıç kararının önemini, bu kararla pek çok OHAL mağdurunun davasının seyrinin nasıl değişebileceğini ve mağdurların bu kapsamda Taner Kılıç kararını nasıl kullanabileceklerini anlattı.

MUHALEFETİN KHK'LILARLA SINAVI

October 19, 2022
by Yasir Gökçe and Hakan Kaplankaya, published on 19 October 2022
Dr. Yasir Gokce ve Hakan Kaplankaya KHK sorununun adil bir şekilde nasıl çözülebilecegine ilişkin instituDE raporunu ve muhalefet partilerinin bu soruna şimdiye kadar ne ölçüde çözüm önerdiklerini Erkam Tufan 'a anlattılar.

AİHM'in OHAL Sonrası Performansı-2

October 6, 2022
by Hakan Kaplankaya, 6 October 2022
instituDE üyesi Hakan Kaplankaya katıldığı programda, AİHM'in başvuruların şekli unsurlarına dair katı yaklaşımını, AİHM'in OHAL sonrası verdiği kararlarda performansını ve AİHM yolunun etkinliğini anlattı.

AİHM'in OHAL Sonrası Performansı-1

October 5, 2022
by Hakan Kaplankaya, published on 5 October 2022
instituDE üyesi Hakan Kaplankaya katıldığı programda, Türk yargısı ve AİHM arasindaki diyaloğu, görevi sona ermekte olan AİHM Başkanı Spano'nun Türkiye ziyaretini ve Türk yargısı ile AİHM arasında danışıklı dövüş olduğu iddialarını değerlendirdi.

OHAL Mağduriyetlerinin Giderilmesinde Uluslararası Yargı Mercileri

October 4, 2022
by Hakan Kaplankaya, published on 5 October 2022
instituDE üyesi, eski AİHM bürokratı ve insan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya katıldığı programda KHK'lıların ve OHAL mağdurlarının hak mahrumiyetlerinin giderilmesinde AİHM'den beklenenleri ve uluslararası yargı mercilerine başvurunun önemini anlattı.

Kosova'da Son Günlerde Yaşanan Gelişmeler

August 10, 2022
by Servet Akman, 10 August 2022
instituDE üyesi Servet Akman #BirAskerBirDiplomat programında Kosova'da geçtiğimiz günlerde yaşanan kriz çerçevesinde Engin Büker'in sorularını yanıtladı.

Gülen Grubu mensuplarına yönelik Türkiye'de yaşanan hak ihlalleri hukuken nasıl nitelenmeli?

August 5, 2022
by Yasir Gökçe and Hakan Kaplankayaö published on 5 August 2022
instituDE üyesi hukukçular Dr. Yasir Gökçe ve Hakan Kaplankaya katıldıkları programda Gülen Grubu mensuplarına yönelik Türkiye'de yaşanan hak ihlallerinin hukuken nasıl nitelenmesi gerektiğine dair görüşlerini açıkladılar.

Türkiye'de Af Tartışmaları

July 20, 2022
by Hakan Kaplankaya and Aydoğan Vatandaş, published on 20 July 2022
instituDE üyesi ve insan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya Türkiye'de af ilan edilmesine ilişkin tartışmalar çerçevesinde Aydogan Vatandaş'ın sorularını yanıtladı.

Afrika ve Barbaros Türk Deniz Görev Grubu

July 5, 2022
instituDE üyesi Hakan Kaplankaya 'nın katıldığı #BirDiplomatBirAsker programında, Türkiye'nin Afrika kıtası ülkeleriyle ilişkileri ile Barbaros Türk Deniz Görev Grubunun Türkiye'nin Afrika politikalarına katkıları ele alındı.

Türkiye Vetosunda Haksız

May 24, 2022
By Ömer Güler and Engin Büker, published on 24 May 2022
instituDE üyesi Ömer Güler ve Engin Büker Türkiye'nin Isveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmasına karşı çıkmasını çeşitli yönleriyle değerlendirdiler.

Siber Savaş ve Uluslararası Hukuk

May 23, 2022
by Yasir Gökçe, published on 23 May 2022
instituDE üyesi Dr. Yasir Gökçe, kendi doktora tezinin de konusunu oluşturan, bilgi güvenliğini sağlamak için yeterli tedbir alınmadığında ortaya çıkabilecek olası sonuçları, siber saldırılarla sebep olunan büyük ölçekli zararların kuvvet kullanma yasağının ihlali olarak görülüp görülemeyeceğini ve devletlerin siber saldırılara nasıl karşılık verebileceğini anlattı.

Bir Uzmanın Gözünden Bilgi Güvenliği ve Veri Mahremiyeti

May 9, 2022
by Yasir Gökçe, published on 9 May 2022
instituDE üyesi ve bilgi güvenliği uzmanı Dr. Yasir Gökçe bilgi güvenliği ile kişisel verilerin mahremiyetinin nasıl korunabileceğine dair esasları anlattı.

AMERİKAN DIŞ İŞLERİ TÜRKİYE RAPORU I HAKAN KAPLANKAYA & HAFZA GİRDAP

April 28, 2022
By Hakan Kaplankaya and Hafza Girdap, published on 28 April 2022
instituDE üyesi ve insan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı 2021 Türkiye İnsan Hakları Raporu hakkında Hafza Girdap'ın sorularını yanıtladı.

2022 Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları

April 27, 2022
by Rumi Ünal, Hakan Kaplankaya and Ali Dinçer, published on 27 April 2022
Rumi Ünal, Hakan Kaplankaya ve Ali Dinçer ikinci turu 24 Nisan 2022 Pazar günü gerçekleştirilen Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve seçim sonuçlarında etkili olan faktörleri ele aldılar.

Dünya ve Avrupa Mahkemelerine Karşılaştırmalı Bakış

April 13, 2022
by Yasir Gökçe, published on 13 April 2022
instituDE üyesi ve uluslararası hukuk uzmanı Dr. Yasir Gökçe Uluslararası Adalet Divanı, Avrupa Birliği Adalet Divanı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni çeşitli yönleriyle karşılaştırmalı olarak anlattı.

Rusya'nın Ukrayna'yı İşgali Meşru Mu?

March 28, 2022
by Yasir Gökçe, published on 28 March 2022
instituDE üyesi ve uluslarararası hukuk uzmanı Dr. Yasir Gökçe Rusya'nın Ukraya'ya askeri müdahalesinin uluslararası hukuk kurallarına uygun olup olmadığını ele aldı.

Rusya Ukrayna Savaşı ve Küresel Gıda Krizi

March 18, 2022
by Mehmet Demirbaş, published on 18 March 2022
Dış ticaret uzmanı ve eski diplomat Mehmet Demirbaş Rusya-Ukrayna savaşının beraberinde getirdiği küresel gıda krizini anlattı.

AİHM ve Anayasa Mahkemesi'ne Avukatsız Bireysel Başvuru

March 15, 2022
by Hakan Kaplankaya and Mehmet Bozkaya, published on 15 March 2022
instituDE #HukukGünlüğü programında insan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya AİHM'e ve Anayasa Mahkemesi'ne "şahsen, yani avukatsız olarak" nasıl bireysel başvuru yapılabileceğine ve bu hususta dikkat edilmesi gerekenlere dair Mehmet Bozkaya'nın sorularını yanıtladı.

İsrail'den Kritik Ziyaret: Türkiye'nin Bölge Ülkeleriyle Normalleşme Girişimleri

March 13, 2022
by Servet Akman, İlham Atuş and Haşim Tekineş, published on 13 March 2022
instituDE #DıştanBakış programında Servet Akman ve Haşim Tekineş İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Ankara ziyareti ile Türkiye'nin bölge ülkeleriyle normalleşme girişimleri hakkında İlham Atuş'un sorularını yanıtladırlar.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ve Muhalefetin Seçim Stratejisi #DıştanBakış

March 6, 2022
by Hüseyin Konuş, Ömer Güler, Harun Güngör and Ali Dinçer, published on 6 March 2022
instituDE #DıştanBakış programında instituDE Direktörü Hüseyin Konuş ile instituDE Üyeleri Ömer Güler, Harun Güngör ve Ali Dinçer 6 muhalafet partisinin üzerinde mutabakata vardığı güçlendirilmiş parlamenter sisteme ilişkin metni ve muhalefetin seçim stratejisini ele aldılar.

Rusya-Ukrayna Savaşı: Sonuçları Ne Olur, Türkiye'yi Nasıl Etkiler?

February 28, 2022
by Huseyin Konuş, Ömer Güler, Harun Güngör, Ali Dinçer and Mehmet Bozkaya, published on 28 February 2022
instituDE #DıştanBakış programında instituDE Direktörü Hüseyin Konuş ve instituDE üyeleri Ömer Güler, Harun Güngör, Ali Dinçer ve Mehmet Bozkaya Rusya-Ukrayna Savaşı'nı öncesi, mevcut gelişmeler ve muhtemel sonuçlarıyla ele aldılar.

Ukrayna'da Sıcak Gelişmeler: Rusya'nın Donetsk ve Luhansk'ı Tanıması Neleri Değiştirir?

February 22, 2022
by İlham Atuş and Kerim Has, published on 22 February 2022
Rusya Uzmanı Dr. Kerim HAS geniş bir perspektiften Ukrayna krizindeki yeni gelişmeler ve bunların olası sonuçları hakkında İlham Atuş'un sorularını yanıtladı.

OHAL Mağduriyetleri, KHK'lar ve AİHM'in Performansı

February 18, 2022
by Hakan Kaplankaya and Mehmet Bozkaya, published on 18 February 2022
İnsan hakları uzmanı instituDE üyesi Hakan Kaplankaya Türkiye’de yaşanan, özellikle 15 Temmuz sonrası ve OHAL uygulamaları sonucu ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesinde AİHM’in konumu, etkinliği ve performansını Mehmet Bozkaya'ya anlattı.

Erken Seçim İhtimali ve Muhalefetin Cumhurbaşkanı Adayı #DıştanBakış

January 10, 2022
by Hüseyin Konuş, Ömer Güler, Harun Güngör and Servet Akman, published on 10 January 2022
instituDE Direktörü Hüseyin Konuş ile instituDE üyeleri Ömer Güler, Harun Güngör ve Servet Akman bir süredir gündemde tartışılan erken seçim ihtimalini, muhalefetin seçime yönelik aday ve strateji belirlemedeki kararsızlığını ve Erdoğan hükümetinin ekonomik performansının seçime giden süreçte ne gibi etkilerinin olacağını ele aldılar.

Kazakistan'da Son Durum (7 Ocak 2022): Bölgeyi Neler Bekliyor?

January 8, 2022
by İlham Atuş and Kerim Has, published on 8 January 2022
Orta Asya coğrafyasında diplomat olarak görev yapmış İlham Atuş ve Rusya ve Orta Asya uzmanı Dr. Kerim Has Kazakistan'da yaşanan kitlesel halk olaylarında gelinen aşamayı, Rusya'nın Kazak idaresine askeri destek göndermesini ve krizin çeşitli boyutlarını ele aldılar.

Kurdaki Yangın Söndü Mü?

December 28, 2021
by Ömer Güler and Harun Güngör, published on 28 December 2021
instituDE #EkonomiPolitik programında Ömer Güler ve Harun Güngör son günlerde döviz kurlarında yaşanan sert dalgalanmayı, AKP hükümetinin kur korumalı mevduat planını, politika faizini düşürme politikasını ve ülkedeki yüksek enflasyon sorununu çeşitli yönleriyle tartıştılar. Kur korumalı mevduat uygulaması açıklandıktan sonra döviz kurlarında büyük düşüş gerçekleşti. Bu düşüşün asıl kaynağı ne? Yeni uygulamalar kurdaki artışı önümüzdeki günlerde nasıl etkileyecek?

AİHM Bağlamında "Malvarlığının dondurulması”na dair hukuki sorular ve cevaplar

December 27, 2021
by Hakan Kaplankaya and Ramazan Güzel, published on 27 December 2021
AKP hükümetinin aldığı malvarlığının dondurulması kararlarının yasal dayanağı ne? İlgili yasa öngörülebilir nitelikte mi? Mağdurlar ne yapmalı ve AİHM'in bu husustaki olası kararı ne yönde olur? Bu ve başka soruları instituDE üyesi ve insan hakları uzmanı Hakan Kaplankaya yanıtladı.

Gökhan Toy - İhraç Diplomatların Kişisel 15 Temmuz Hikayeleri

December 23, 2021
by Merve Atuş and Gökhan Toy, published on 23 December 2021
KHK'lı diplomat Gökhan Toy 15 Temmuz öncesi Hariciye'deki atmosfer, ihraç süreci ile sonrasında yaşadıkları ve yurtdışında yeni bir hayat kurma çabaları hakkında instituDE Üyesi Merve Atuş'un sorularını yanıtla

Erdoğan'ın En Zor Günü: Yakınındaki Bir Diplomatın 17 Aralık Tanıklıkları #DıştanBakış

December 17, 2021
by Hüseyin Konuş and Ömer Güler, published on 17 December 2021
#DıştanBakış programında instituDE Direktörü Hüseyin Konuş 17 Aralık 2013 günü yaşananlara ilişkin şahit olduklarını ve yolsuzlukların arka planındaki bürokratik süreçleri instituDE üyesi Ömer Güler'e anlattı.

Erdoğan BAE ile neden anlaştı? Katar'ı Türkiye için özel kılan ne? #DıştanBakış

December 11, 2021
by Servet Akman and Haşim Tekineş, broadcasted on 11 December 2021
instituDE Dıştan Bakış programında Ortadoğu uzmanı diplomatlar Servet Akman ve Haşim Tekineş, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında başlayan normalleşme sürecini, Katar'ı Türkiye için kıymetli kılan sebepleri ve Erdoğan sonrası dış politikasını nelerin beklediğini tartıştılar.

Servet Akman - İhraç Diplomatların Kişisel 15 Temmuz Hikayeleri

December 7, 2021
by Merve Atuş and Servet Akman, published on 7 December 2021
KHK'lı diplomat Servet Akman 15 Temmuz öncesi Hariciye'deki atmosfer, ihraç sürecinde ve sonrasında yaşadıkları, Türkiye'de karşılaştığı güçlükler ve yurtdışında yeni bir hayat kurma çabaları hakkında Merve Atuş'un sorularını yanıtladı.

Dıştan Bakış: Kılıçdaroğlu'nun Helalleşme Çıkışı

December 1, 2021
by Hüseyin Konuş, Ömer Güler and Servet Akman, published on 1 December 2021
instituDE Direktörü Hüseyin Konuş ile instituDE üyeleri Servet Akman ve Ömer Güler 'Dıştan Bakış' programında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'helalleşme' çıkışını farklı yönleriyle ele aldılar.

AİHM'den tarihi karar...427 hakim savcı için hak ihlali kararı çıktı

November 23, 2021
by Hakan Kaplankaya, published on 23 November 2021
instituDE üyesi ve eski AİHM hukukçusu Hakan Kaplankaya AIHM'in 427 hakim/savcı hakkında 23 Kasım 2021'de açıkladığı ihlal kararına (Turan ve Diğerleri kararı) ilişkin görüşlerini Focus TV yayınında eski hakimler Hasan Dursun ve Ramazan Güzel'le paylaştı.

İhraç Diplomatların Kişisel 15 Temmuz Hikayeleri - Ali Dinçer

November 19, 2021
by instituDE, published on 19 November 2021
KHK'lı diplomat Ali Dinçer 15 Temmuz öncesi Hariciye'deki atmosfer, ihraç sürecinde ve sonrasında yaşadıkları, Türkiye'de karşılaştığı güçlükler ve yurtdışında yeni bir hayat kurma çabaları hakkında Merve Atuş'un sorularını yanıtladı.

Erdoğan İşsizliği mi Fakirliği mi Tercih Etti?

November 11, 2021
by Ömer Güler, published on 11 November 2021
instituDE üyesi, eski diplomat ve ekonomist Ömer Güler (Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi politikası doğrultusunda) Merkez Bankası'nın faizleri 200 baz puan indirmekle iki acı reçete olan işsizlik ve fakirlikten hangisini tercih etmiş olduğunu değerlendirdi. Bu stratejinin işsizlik ve enflasyonun yanısıra gelir düzeyi, ithalat, ihracat ve döviz kurlarına olası etkileri neler olacak?

İhraç Diplomatların Kişisel 15 Temmuz Hikayeleri - Mehmet Bozkaya

November 5, 2021
by instituDE, published on 5 November 2021
instituDE Genel Sekreteri Mehmet Bozkaya 15 Temmuz öncesi Hariciye'deki atmosfer, ihraç sürecinde ve sonrasında yaşadıkları, ihraç sonrası yurtdışında yeni bir hayat kurma çabaları hakkında Merve Atuş'un sorularını yanıtladı.

Son Suriye Tezkeresi ve Dış Politikada Militarizasyon

November 2, 2021
by Servet Akman and Haşim Tekineş, published on 2 November 2021
instituDE Ortadoğu Uzmanları Servet Akman ve Haşim Tekineş, 28 Ekim 2021 tarihinde TBMM'de kabul edilen Irak/Suriye tezkeresini, Türk dış politikasında sert güce daha sık başvurulmasını, buna yol açan küresel, bölgesel ve ülke içi faktörleri ve muhtemel bir hükümet değişikliğinin Suriye politikasına olası etkilerini ele aldılar.

Erdoğan'ın 10 Büyükelçi Hakkında Persona Non Grata Talimatı

October 24, 2021
by instituDE, published on 24 October 2021
instituDE Direktörü Hüseyin Konuş ve instituDE Genel Sekreteri Mehmet Bozkaya, Kavala'nın tahliye edilmesi çağısında bulunan 10 Büyükelçi hakkında Erdoğan'ın Dışişleri'ne istenmeyen kişi ilan etme talimatı vermesini siyasi ve hukuki yönleriyle ele aldılar.

İhraç Diplomatların Kişisel 15 Temmuz Hikayeleri - Hüseyin Konuş

October 16, 2021
by instituDE, published on 16 October 2021
instituDE Direktörü Hüseyin Konuş 15 Temmuz öncesi Hariciye'deki atmosfer, ihraç sürecinde ve sonrasında yaşadıkları, Türkiye'de karşılaştığı güçlükler ve yurtdışında yeni bir hayat kurma çabaları hakkında Merve Atuş'un sorularını yanıtladı.

İhraç Diplomatların Kişisel 15 Temmuz Hikayeleri - Ömer Güler

October 5, 2021
by instituDE, published 5 October 2021
Ömer Güler 15 Temmuz öncesi Hariciye'deki atmosfer, ihraç sürecinde Türkiye'ye dönüşü, ülkede ve yurtdışında yeni bir hayat kurma çabaları ve karşılaştığı güçlükler hakkında Merve Atuş'un sorularını yanıtladı.

Türk diplomatlara işkence

July 25, 2021
by Bold Medya, published on July 25, 2021
2019 yılında Ankara Emniyeti'nde yaşanan işkencenin tanığı ve eski Dışişleri Bakanlığı çalışanları ilk kez Fatih Akalan'a konuştu. Arkadaşlarına yönelik işkenceleri anlatan eski diplomatlar Dışişleri Bakanlığı'nda yaşanan kadrolaşma ve liyakatsizliği de değindi.

instituDE Hukuk Günlüğü: Hukuki Yönleriyle Orhan İnandı'nın Kırgızistan'da Kaçırılması Hadisesi

June 15, 2021
by Hakan Kaplankaya and Mehmet Bozkaya, published on 15 June 2021
Bu videomuzda Orhan İnandı'nın 1 Haziran'da kaçırılan Bişkek Büyükelçiliğinde alıkonulduğu iddiasını ve Türkiye'ye kaçırılarak getirilmeye çalışıldığı iddialarını hukuki yönleriyle ele alınmakta.

Joe Biden Döneminde Türk-Amerikan İlişkilerini Neler Bekliyor

November 12, 2020
by Hüseyin Konuş, published on November 12, 2020
Diplomasi ve Ekonomi Enstitüsü (instituDE) Direktörü ve eski diplomat Hüseyin Konuş, ABD Başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden’ın kuracağı yeni yönetimde Türkiye-Amerika ilişkilerini nelerin beklediğini ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonuçlarını nasıl karşıladı? Biden yönetiminde Trump dönemine göre nelerin farklı olması bekleniyor? Yeni dönemde Türk-Amerikan ilişkilerinin gündeminde hangi konular yer alacak? Erdoğan’ın Biden yönetimine dair en büyük endişeleri neler ve bu konularda ne tür adımlar atabilir?

Uluslararası Hukuk Boyutuyla Karabağ'da Yaşanan Azeri-Ermeni Silahlı Çatışmaları (2. Bölüm)

October 24, 2020
by Yasir Gökçe and Mehmet Bozkaya, published on October 24, 2020
Bu yayınımızda, uluslararası hukuk uzmanı eski diplomatlar Yasir Gökçe ve Mehmet Bozkaya Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan silahlı çatışmayı uluslararası hukuk boyutuyla ele aldılar.

Uluslararası Hukuk Boyutuyla Karabağ'da Yaşanan Azeri-Ermeni Silahlı Çatışmaları (1. Bölüm)

October 24, 2020
by Yasir Gökçe and Mehmet Bozkaya, published on October 24, 2020
Bu yayınımızda, uluslararası hukuk uzmanı eski diplomatlar Yasir Gökçe ve Mehmet Bozkaya Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan silahlı çatışmayı uluslararası hukuk boyutuyla ele aldılar.

INSTITUDE Gündem: Rusya Uzmanı Kerim Has'la Rus İç Siyaseti ve Türkiye-Rusya İlişkileri Üzerine - 2

June 26, 2020
by Ömer Yıldız, published on June 26, 2020
Eski Diplomat Ömer Yıldız ve Rusya Uzmanı Kerim Has bu bölümde Türkiye-Rusya İlişkilerini son dönemde yaşanan kırılmaları, uçak düşürme krizini, 15 Temmuz darbe girişimi bağlamında Rusya'nın konumu ve yaklaşımını, Rus Büyükelçi Karlov suikastini, Türkiye'nin Rus S-400 savunma sistemini satın almasını ve Rusya ile ilişkilerin Türkiye'nin NATO üyeliği üzerindeki etkilerini kapsayacak şekilde geniş bir perspektifte ele aldılar.

INSTITUDE Gündem: Rusya Uzmanı Kerim Has'la Rus İç Siyaseti ve Türkiye-Rusya İlişkileri Üzerine - 1

June 25, 2020
by Ömer Yıldız, published on June 25, 2020
Eski Diplomat Ömer Yıldız ve Rusya Uzmanı Kerim Has bu bölümde Rus iç siyasetini, Anayasa değişikliğine ilişkin 1 Temmuz 2020'de Rusya'da yapılacak halk oylamasını ve ABD-Çin gerilimi bağlamında Rusya'nın duruşunu ele aldılar.

INSTITUDE Gündem: 2020 ABD Başkanlık Seçimleri

June 7, 2020
by İmdat Öner, published on June 7, 2020
INSTITUDE üyesi İmdat Öner, eski diplomat Ahmet Ensaroğlu ile yaklaşan ABD başkanlık seçimlerini konuştu.

HDP Kocaeli Milletvekili Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu’yla Yaptığımız Mülakat

May 27, 2020
by Hüseyin Konuş, published on May 27, 2020
Dışişleri Bakanlığı'ndan ihraç edilen diplomatlara yönelik olarak 26 Mayıs 2019 tarihinde Ankara Emniyeti'nde yapılan işkencelerin birinci yıldönümünde, HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu ile konuştuk. Sayın Gergerlioğlu, Türkiye'deki insan hakları, hukuk ve demokrasi sorunları hakkında ayrıntılı değerlendirmelerde bulundu.