Podcasts

Mesud Pezişkiyân: İran'ın yeni cumhurbaşkanı

July 6, 2024
by Haşim Tekineş and Mehmet Akif Koç, published on 6 July 2024
Orta Doğu uzmanı Mehmet Akif Koç ve instituDE Dış Politika Analisti Haşim Tekineş İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezişkiyân'ı, reformist olup olmadığını, nasıl bir profile sahip olduğunu, seçim sonuçlarına dair çeşitli detayları ve bir sonraki İran ruhani lideri dahil olmak üzere pek çok hususu ele aldılar.

İran Lideri Reisi'nin helikopteri düştü. Kaza mı, suikast mı?

May 19, 2024
by Haşim Tekineş and Mehmet Akif Koç, published on 19 May 2024
ran ve Ortadoğu uzmanı Mehmet Akif Koç ve instituDE politika analisti Haşim Tekineş'in 19 Mayıs Pazar akşamı saat 20.00'den itibaren gerçekleştirdikleri, İran cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazası hakkındaki twitter Space yayınımızın kaydıdır.

Hastane Saldırısı, Gazze'ye Kara Harekati, Filistin'de Son Durum ve Türkiye'nin Tutumu

October 18, 2023
by Ömer Güler, Haşim Tekineş, Enes Esen, Servet Akman and İmdat Öner, published on 18 October 2023
18 Ekim Çarşamba günü Ömer Güler, Enes Esen, Servet Akman, Haşim Tekineş ve İmdat Öner İsrail-Hamas Savaşı'na dair hastane saldırısı dahil son gelişmeleri, Gazze'ye kara harekatını, Türkiye'nin gelişmelere dair tepkilerini ve savaşın küresel ve bölgesel sonuçlarını Twitter Space yayınında ele aldılar.

Seçim Sonrası Türkiye

May 31, 2023
by Mehmet Demirbaş, Ömer Güler and Bahadır Gülle, published on 31 May 2023
Mehmet Demirbaş, Ömer Güler ve Bahadır Gülle Türkiye'de ilk turu 14 Mayıs 2023, Cumhurbaşkanlığı için % 50 oy almayı başarabilen aday çıkmaması üzerine ikinci turu 28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen ve Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi ile neticelenen seçimlerin Türkiye için ne anlama geldiğini, bu seçimlerin yakın ve uzak vadeli sonuçlarını ele aldılar.

Cinnah Konuşmaları 2: Başkanlık Sistemi & Ekonomik Çöküş

January 3, 2022
by Mehmet Demirbaş and Bahadır Gülle, published on 3 January 2022
Cinnah Konuşmalarının 2. bölümünde Mehmet Demirbaş ve Bahadır Gülle "Türk tipi" başkanlık sistemine geçişin dinamiklerini ve ekonomik çöküşe evrilen süreci ele aldılar.

Cinnah Konuşmaları 1: Liyakat

December 15, 2021
by Mehmet Demirbaş and Bahadır Gülle, published on 15 December 2021
instituDE Podcast'in yeni serisi Cinnah Konuşmalarının ilk bölümünde Mehmet Demirbaş ve Bahadır Gülle, tarihsel gelişimi ile birlikte kamu görevlerine girişte liyakatin esas alınması konusunu tartıştılar.

Deneysel Ekonomi: Çöküş | Ekonomi Politik

December 3, 2021
by Ömer Güler, Mehmet Demirbaş, Harun Güngör and Bahadır Gülle, published on 3 December 2021
instituDE Ekonomi Politik'in bu bölümünde eski ekonomi bürokratları Ömer Güler, Mehmet Demirbaş, Bahadır Gülle ve Harun Güngör Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın görevden alınması bağlamında Türkiye ekonomisinde yaşanmakta olan şiddetli çöküşü nedenleriyle birlikte ele alıyor ve ekonomiyi nasıl günlerin beklediğini tartışıyorlar.

Avrupa'da Popülizm ve Aşırı Sağın Yükselişi

November 15, 2021
by Mehmet Demirbaş and Muhammed Sevim, published on 15 November 2021
Mehmet Demirbaş ve Muhammed Sevim son dönemde dünyanın muhtelif yerlerinde yükseliş trendi gösteren aşırı sağ siyaset ve buna bağlı popülist akımları ele alıyor, bu olguları Euroscepticism (Avrupa şüpheciliği), göçmen akını ve kültürel dinamikler bağlamında değerlendiriyorlar.

Türkiye'nin Ekonomi Yönetimi - 1. Bölüm

April 14, 2021
by instituDE Economy Working Group, published on April 14 2021
Türkiye çok farklı suni gündemler ile meşgul edilirken halkın temel sorunu ve ülkenin en önemli meselesi olan ekonomi gözlerden kaçırılıyor. AK Parti'nin 19 yıl içerisinde adım adım oluşturduğu ekonomik iflasın gerçek sebebi ve arka planı nedir? Eski ekonomi bürokratları sizler için değerlendirdi.

Türkiye'nin Ekonomi Yönetimi - 2. Bölüm

April 14, 2021
by instituDE Economy Working Group, published on 14 April 2021
Türkiye çok farklı suni gündemler ile meşgul edilirken halkın temel sorunu ve ülkenin en önemli meselesi olan ekonomi gözlerden kaçırılıyor. AK Parti'nin 19 yıl içerisinde adım adım oluşturduğu ekonomik iflasın gerçek sebebi ve arka planı nedir? Eski ekonomi bürokratları sizler için değerlendirdi.

Türkiye'nin Ekonomi Yönetimi - 3. Bölüm

April 14, 2021
by instituDE Economy Working Group, published on 14 April 2021
Türkiye çok farklı suni gündemler ile meşgul edilirken halkın temel sorunu ve ülkenin en önemli meselesi olan ekonomi gözlerden kaçırılıyor. AK Parti'nin 19 yıl içerisinde adım adım oluşturduğu ekonomik iflasın gerçek sebebi ve arka planı nedir? Eski ekonomi bürokratları sizler için değerlendirdi.

WhatsApp, Kişisel Verilerin Güvenliği ve Bylock

January 21, 2021
by Yasir Gökçe, published on 21 January 2021,
Yasir Gökçe Whatsapp uygulamasının kullanıcı sözleşmesini değiştirerek kullanıcıların verilerini daha kapsamlı biçimlerde kullanma yönündeki hamlesi bağlamında kişisel verilerin mahremiyeti, iletişim firmalarının hukuki yükümlülükleri ve iletişim güvenliği konularını ele alırken, ayrıca Digital Investigations dergisinde yayınlanan makalesine atıfla Türkiye'deki Bylock soruşturmalarındaki hukuki sorunlara değiniyor.

Yerli Otomobil 101

January 16, 2021
by instituDE Economy Working Group, published on 16 January 2021
instituDE Ekonomi Komitesi, uzun süredir Türkiye’nin gündeminde olan yerli otomobil tartışmalarını ele alıyor, yerli otomobil projesinin geçmişi, projenin finansal ve fırsat maliyeti, otomotiv piyasasının gerçekleri açısından uygulanabilirliği ve projedeki olası zorluklar gibi hususları değerlendiriyorlar.

Brexit ve Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması (STA)

January 1, 2021
by Mehmet Demirbaş, published on 1 January 2021
Mehmet Demirbaş, yaklaşık 4,5 yıl önce kararı alınan ve nihayet 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle fiilen yürürlüğe girecek olan, dünya kamuoyunu yaklaşık 5 yıldır meşgul eden Brexit'i tarihi arka planı ile birlikte ele alırken, Brexit'in yürürlüğe girmesine günler kala önce İngiltere-AB, sonra İngiltere-Türkiye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmalarının anlamlarını ve olası sonuçlarını tartışıyor.

RCEP: Dünyanın En Büyük Ekonomik Ortaklığı

November 26, 2020
by Mehmet Demirbaş, published on 26 November 2020
Mehmet Demirbaş geçtiğimiz günlerde Asya-Pasifik ülkeleri arasında kurulan dünyanın en büyük ekonomik ve ticari ortaklığı RCEP'in (Regional Comprehensive Economic Partnership) kuruluşuna giden süreci, bu ortaklığın ne anlama geldiğini ve dünya güç dengelerinde ne gibi değişikliklere sebep olabileceğini ele alıyor. Bu süreçte kazanan ve kaybeden ülkeleri de değerlendiren Demirbaş "Dünya güç dengesi Asya-Pasifik'e mi kayıyor?" sorusunun cevabını arıyor.

Fransa'ya Yönelik Boykot ve Türkiye'nin Ticaret Politikaları

November 6, 2020
by instituDE Economy Working Group, published on 6 November 2020
Ömer Güler ve instituDE Ekonomi Komitesi üyesi konukları, son günlerde Hz. Muhammed karikatürlerine bağlı olarak gündeme gelen Fransız mallarının boykot edilmesi olgusu bağlamında, boykotun kavramsal çerçevesiyle birlikte Türkiye'nin genel ticaret politikaları penceresinden muhtemel sonuçlarını ele alıyorlar.

Kırgızistan Yakın Siyasi Tarihi Işığında Ekim 2020 Meclis Seçimleri

October 15, 2020
by Merve Atuş and İlham Atuş, published on 15 October 2020
Merve Atuş ve konuğu İlham Atuş, Kırgızistan'da 4 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen Meclis Seçimlerini ve ardından yaşanan gelişmeleri Kırgızistan'ın yakın siyasi tarihi perspektifinden ele alıyor ve ülkedeki başat oyuncularla ilgili özlü bilgiler veriyorlar.

Küresel Ekonomi Perspektifinden Petrol Fiyatları ve COVID-19

September 15, 2020
by Ömer Güler, published on 15 September 2020
Bu yayınımızda uluslararası ekonomi perspektifinden COVID-19 salgını ve petrol fiyatlarındaki dramatik düşüşün etkilerini, alanında uzman Ekonomist Ömer Güler ile değerlendirdik.

Türk Dış Politikasında Çöküş: Uluslararası Hukuktan Kopuş

September 1, 2020
by Yasir Gökçe and Mehmet Bozkaya, published on 1 September 2020
Bu yayınımızda, konuklarımız eski diplomatlar Yasir Gökçe ve Mehmet Bozkaya ile Türkiye'nin uluslararası hukuktan kopuşu ve yaşanan savrulmanın muhtemel sonuçları üzerine genel kampsamlı bir değerlendirme yaptık.