KHK’lı Diplomatlara Yapılan İşkencenin Üçüncü Yıldönümü Çerçevesinde instituDE Basın Açıklaması

by instituDE, published on 26 May 2022

Bugün eski meslektaşlarımız KHK’lı diplomatlara Ankara Emniyet Müdürlüğünde gözaltı sırasında işkence yapılmasının üçüncü yıldönümü. 

Hepimizi üzen bu hadiseyi HDP Milletvekili Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu kamuoyuna duyurmuş, ardından Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi işkence mağduru eski meslektaşlarımızla görüşerek maruz kaldıkları ağır işkenceleri raporla kayıt altına almıştı. Hadise dünya basınında da geniş şekilde yer almıştı.

Mağdurların suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma, Ankara Barosunun raporuna, doktor raporlarına ve diğer delillere rağmen ‘Kovuşturma Yapılmasına Yer Olmadığı Kararı’ verilerek maalesef akim bırakıldı. Böylece, Türkiye’de özellikle son yıllarda pek çok örneği yaşanmış olan cezasızlık (impunity) uygulaması işletilerek, işkence hadisesinin üstü örtülmeye çalışıldı. 

İşkence bir insanlığa karşı suçtur ve zamanaşımına tabi değildir. instituDE olarak bizler bu hadisenin unutulmaması ve faillerinin hak ettikleri cezayı almaları için kararlılık içerisinde gayret etmeye devam edeceğiz.

Bu elim hadisenin üçüncü yıldönümünde yapılan yeni gözaltılarla, meslektaşlarımız bugün yine işkencenin yaşandığı Ankara Emniyetinde, üstelik işkencenin bizzat gerçekleştiği Mali Şubede tutulmaktalar. Avukatlarıyla görüşmelerine kısıtlama getirilmesi yeniden işkence endişelerine neden oldu. 

Ülkemizde özellikle son yıllarda işkence yaygın ve sistematik bir hal aldı. Gerek meslektaşlarımıza gerekse ülkemizdeki tüm mağdur kesimlere yönelik işkence ve kötü muameleye karşı mücadele etmeye ve gereken girişimlerde bulunmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. 

Bu vesileyle, Türk hükümeti yetkililerini ve kamu görevlilerini, ulusal ve uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uyarak, işkence ve kötü muameleden kaçınmaya, bu hadiseleri gereğince soruşturup, suçluları cezalandırmaya ve işkence ve kötü muameleyi önleyecek gerçek ve etkili tedbirleri almaya çağırıyoruz.