instituDE’un Açılışı Hakkında Basın Açıklaması

by instituDE, published on the May 15, 2020

Diplomasi ve Ekonomi Enstitüsü’nün (instituDE) faaliyete başladığını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. instituDE dünyanın farklı coğrafyalarında çeşitli görevlerde bulunmuş bir grup eski Türk diplomat tarafından kurulmuştur.

instituDE üyeleri olarak, Türkiye’deki yaygın insan hakları ihlalleri, hukukun üstünlüğünün ortadan kalkması, demokrasi kurumlarının zayıflaması ve muhaliflere yönelik baskıcı politika ve uygulamalar nedeniyle derin endişe duymaktayız. Bu bağlamda, geçtiğimiz yıl diplomat meslektaşlarımızın maruz kaldığı da dahil olmak üzere, Türkiye’deki yaygın işkence uygulamaları hakkında çok ivedi bir şekilde takibat yapılmalıdır.

Türkiye son yıllarda, NATO üyeliğinin sorgulanmasına varacak derecede Batı ile olan tarihsel ittifaktan sapmaktadır. Bu da demokrasideki gerilemenin derinleşmesine yol açmaktadır. Bu durum karşısında ayrıca kaygı duymaktayız. Türkiye’de barış, refah ve istikrarı tesis etmenin, ancak hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanmasıyla ve demokratik norm ve değerlerin benimsenmesiyle gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu bağlamda, basın özgürlüğü ile yargı bağımsızlığı gerçek anlamda sağlanmalı ve AB’ye katılım süreci bir an önce yeniden canlandırılmalıdır.

Bu çerçevede, Türkiye’deki vahim insan hakları ihlallerinin sonlandırılması ve demokrasinin tesis edilmesine yönelik çabalara katkıda bulunmayı hedefliyoruz. instituDE olarak başta dış politika, ekonomi ve  insan hakları olmak üzere geniş bir yelpazede analiz ve değerlendirmeler yayımlamayı amaçlıyoruz.

Yazı, podcast ve videolarımız Twitter ve YouTube hesaplarımız ile internet sitemiz aracılığıyla paylaşılacaktır.